NI NUMBER
Most, hogy már van munkánk, vagy bejelentkeznénk a self-employed státuszba, ideje elmenni és elintézni a TB számunkat is. Itt NI number a neve, azaz National Insurance number.Nem kell a dolgot elkapkodni, ugyanis a járulékot az ideiglenes számunkra is tudja a munkáltató utalni, vállalkozásnál pedig három havi haladékunk van a bejelentésre. Részletek Őfelsége adóoldalán.
Job Centerbe ha bekocogunk, akkor készségesen a kezünkbe nyomnak egy helyi telefonszámot, ahol fel lehet hívni az ügyintézőt és egy rövid telefonos interjú alapján időpontot kapunk a legközelebbi Job Center Plus-ba. A telefonban az alap személyi adatainkat kérik el és az okot, hogy miért is szeretnénk mi NI számot kérni (mert már fizetjük és dolgozunk). Kötelező kérdéseken kell átesni, és nem kell meglepődni, ha megkérdezik, tolmácsra van-e szükségünk. Mert erre is van lehetőség, csak akkor későbbi időpontot fogunk kapni.
A személyes interjúra szánjunk egyébként kb 2 órát. Maga a szöveges rész kb. 30 perc, mire az adatainkat leellenőrzik és visszakapjuk az útlevelünket, az további 30-90 perc. A lehető legtöbb dokumentumot vigyük magunkkal, mint pl:
1. útlevél
2. angol jogsi!
3. születési anyakönyvi kivonat
4. házassági anyakönyvi kivonat
5. gyerekek kivonatai
6. payslip (fizetési bizonylat)
7. magyar TAJ kártya (nem vicc!)
Nálam 1, 2 és 6 volt, és erre is megadták, igaz, hogy addigra már vagy 4 hete fizették utánam a járulékokat, Marcinál minden papír ott volt, és az én NI számom. Mindketten egy héten belül megkaptuk az értesítőt a számról.
Update: 2012 áprilisi tapasztalat, amennyiben EU állampolgár vagy, és nincs külön feltétel állítva, mint román vagy bolgár, okmány/jogosultság ellenőrzés után AUTOMATIKUSAN JÁR az NI szám.
GP
Azaz háziorvos. Inkább családorvosnak kellene fordítani (General Practitioner), mert egy helyre jár az egész pereputty, de ők látják el a védőnői feladatokat is, terhesgondozás, családtervezés és krónikus betegellátás is ide tartozik.Ezt kénytelen vagyok idebigggyeszteni, egyrészről mert imádom Michael McIntyre blődségeit, másrészről mert a GP-kről szól (8:35-től, de aki az íreket kedveli, nyugodtan végig is nézheti):
Tehát a GP ismer mindenkit, és ő az, aki tovább küld mindenféle vizsgálatokra, majd az eredmények alapján kimondja a zárszót :)
Magyarok többsége sírva fakad amikor először találkozik a GP-vel, mert itt
1. nem lehet lefizetni, hogy azt a gyógyszert írja fel, amit mi bediktálunk
2. nem ír fel minden hőemelkedésre / náthára bivalyerős antibiotikumot
3. nem fogad, csak bejelentkezés alapján
4. nem fogad egyáltalán, ha pl. náthásak vagyunk, simán telefonon lediktálja a népi gyógymódokat, és csak akkor jelentkezz, ha rosszabbodik / nem múlik az állapotod
Krónikus betegségek esetén első alkalommal végigmegy egy un. check list-en, ahol az előírt kérdéseken és vizsgálatokon kell végigmenni. Ha az embernek van otthoni vizsgálati papírja, hozza magával, a számok internesünölök, elfogadják a leleteket. Ha a papírunk az itteni előírásoknak megfelelő időtávban készült, akkor még a gyógyszerünket is lazán felírják rá. Az időtáv minden esetben 6 hónap.
Amikor mi kiérkeztünk, akkor pont határeset volt az összes papírom, ezért rutinból elzavartak vérvételre. Az eredményeket e-mailben megkapta az orvos, mire én visszakocogtam és felírta a gyógyszereimet. Azóta már szemvizsgálaton is voltam, Réka új szemüveget kapott, megnézhettük Rékával a kórházi EA ellátást és közgyógy igazolványt is kaptam.
A terhesgondozásról bővebben Norcinál olvashattok.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése