2013. február 10., vasárnap

Jönni - maradni - visszamenni

Mostanában egyre több cikk kerekedik a kivándorolt vagy kivándorolni készülő magyarokról, és ezek tartalma és hangulata teljesen vegyes mind a cikkek mind a hozzájuk tartozó kommentek tekintetében.

Igazságot itt sem lehet osztani, mert mindenkinek más a mérce, mások az indokok és máshogy értelmezi a fogalmakat.







JÖNNI
Azaz elhagyni a hazát, az otthonodat. Mindenki más miatt jött el otthonról. Csak az ismerőseink között mások voltak az alapvető indokok: család, karrier, megromlott kapcsolat, pénztelenség, túl nagy hitel a házon, kirekesztés és még sorolhatnánk, a helyi fórumokon meg még ennél színesebb a paletta. Van aki a múlt, van aki a jövő miatt dönt úgy, hogy nem marad tovább. Van akinek fájdalmas a döntés, van akinek egy hete volt a váltásra és van akinek ez természetes volt mert évek óta tervezgette.


MARADNI
Több stádium van itt is, nem feltétlenül van köze az eljöveteli indokokhoz. A (szerintem) legroszabb, amikor valaki külföldön van és otthon él. Azaz fizikailag van itt, de állandóan összehasonlítgat, haza vágyik és szídja a befogadó országot, ideje nagy részét otthon tölti - senki nem tudja MIÉRT van egyáltlán itt.

A köztes fokozat (B) csak annyiban különbözik a fentitől, hogy tudja jó itt neki, haza szeretne menni, de azzal is tisztában van, hogy az itteni szinvonalat nem fogja tudni hozni, és ezért arra vár, hogy otthon jobb legyen.

Az utolsó fokozat (C) a beilleszkedő. Lehet, hogy egyszer haza fog menni, de addig is mindent megtesz, hogy a legjobbat hozza ki a körülményeiből.

A-ból C-be nem nehéz eljutni, de tény, hogy egy normális munka sokat segít, a megfelelő hozzáállás pedig még többet (meglepő módon akár normális munkához is juttat). Mi a megfelelő hozzáállás? Elfogadni a másságot, az országok és a lakosok különbözőségét, és hajlandóságot a kultúra és a nyelv megismerésére. Nem kell Shakespeare-nek lenni vagy jobban ismerni a történelmet, mint az őslakosok, sőt nyelvészkedni sem kell. Én is töltöttem ki egy magyar nyelviskola által eszkábált online tesztet, aminek az eredménye az volt, hogy erős alapfokú a nyelvtudásom és húzzak bele, mert ez semmire sem elég - szerencsére ezen csak vigyorogni tudtam, mert a 20 kérdéses tesztből 5 a szenvedő feltételes múlt és jövő témakörben mozgott, amit még angol kollégáim sem tudnak megfelelően használni. Tanulság: beszélni kell tudni, nem nyelvizsgaPAPÍRRA gyúrni és főleg nem az otthoni nyelvtanulási gyakorlatot erőltetni.



Fentiekből nem nehéz kitalálni mi az A típus problémája: nem beszéli az ország nyelvét (nem is akarja), és a négy falon meg a bankszámláján kívül nem nagyon érdekli semmi (kivéve a süti-ropi-magyar diszkó és az ócsó cigi), de akkor talán ne a befogadó országot okoljuk a sikertelenség miatt.

B esetében sokszor meghatározó, hogy gyakran csonka családokról van szó, ahol csak az egyik fél megy külföldre és utalja haza a bevételt, itt meghúzza magát egy tömegszálláson és kenyéren-vizen él inkább, csak az otthoniak ki tudják fizetni a számlákat.



VISSZAMENNI
A típus előbb-utóbb vissza fog menni, B és C már nehezebb eset. Addig, amíg a körülmények nem változnak, addig nehéz lesz visszacsábítani őket. Ez nem emberi és egyéni kérdés, itt már bőven van a politikának is beleszólási joga és kötelessége, hiszen B az aki mindenképpen hazaköltözik, a kérdés csak az, hogy mikor.


ÉS A TÖBBI...
A tömeges elvándorlás nem magyar kiváltság, nagyon sok ex-kommunista országból vándorolnak ki emberek és családok. Érdekes módon nem a gazdasági válság tolja ki az embereket, hanem inkább valami etikai-emberi csömör. Görögország és Spanyolország csöppet nagyobb, mint Magyarország, mégis több magyar van pl. itt Londonban, mint görög vagy spanyol. Lehet, hogy ez egy torz statisztika, mert természetes, hogy az ember az anyanyelvét hamarabb felismeri, mint a másik kettőt, de a BBC műsorában amikor spanyolokról volt szó, abban is az volt, hogy nem mennek sehova, várják, hogy a helyzetük megoldódjon és csak egy nagyon kis réteg hagyta el az országot.
 


TÉVHITEK:
  • Nem segít senkinek, ha lehazaárulózzák azokat, akik bármi miatt elhagyták a hazájukat.
  • Túró Rudival haza lehet csábítani - mindent lehet külföldön is kapni, nincs már olyan, hogy lehetetlen, max. rá kell jönni, hova érdemes menni vagy mivel érdemes helyettesíteni a hiányzó hazai ízeket: mert lehet: legtöbbször jobb minőség és olcsóbb ár lesz az eredmény!
  • A magyarok "többet érnek" az angoloknál/németeknél/hollandoknál stb. - ilyen szöveggel max. beképzeltebbek :) 
  • Minden "jár" azért, mert magyarnak születtünk
  • Külföldön drágább az élet: erről majd egykülön posztban, saját tapasztalatból röviden: NEM.
  • A röghözkötési próbálkozások csak megerősítik és felgyorsítják a kivándorlást, a felesleges adminisztrációval nem lehet visszafordítani a folyamatot (lsd. gyámügyes HVG cikk - senki nem fog emiatt hazaszaladni, max elhúzza a hivatalos kivándorlási ügyintézést, de ettől még haza nem költözik senki)


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése